Ședința CMC din 22 decembrie 2017

22-decembrie-2017

La 22 decembrie 2017 a avut loc ultima ședință CMC din anul 2017. Timp de 8 ore, aleșii locali au reușit să adopte un șir de decizii importante pentru oraș, cum ar fi cele privind:

– Bugetul municipal pe anul 2018;
– Dezvoltarea Grădinii Zoologice;
– Sistemul de taxare electronică în transportul public, despre care șeful direcției transport a declarat că va fi implementat până în luna septembrie a anului 2018;
– Dezvoltarea durabilă a infrastructurii transporturilor;
– Complexul sportiv de tenis din str. Vasile Lupu ș.a.

Consilierii au aprobat și o serie de Planuri Urbanistice, unele dintre care au strârnit discuții aprinse în cadrul consultărilor publice anterioare:

– Complexul locativ din spatele Centrului Comercial Elat;
– Supermarketul Kaufland din bd. Decebal 99;
– Blocurile locative din str. Nicolae H. Costin 48, unde anterior se intenționa construcția unui supermarket din rețeaua Kaufland;
– Blocul locativ de pe terenul adiacent Manejului;

Totuși, unele proiecte controversate nu au acumulat voturi suficiente din partea consilierilor. De exemplu, cel privind compania Dedeman.

Sinteza discuțiilor și votul consilierilor le găsiți aici.