Ședința CMC din 1 decembrie 2017

1-decembrie-2017În cadrul ședinței, consilierii au aprobat 46 de proiecte de decizii pentru a fi incluse în ordinea de zi, dintre care au reușit să examineze șapte.

La începutul ședinței în sală au fost prezenți 29 de consilieri. Pe parcursul ședinței s-au alăturat și alți consilieri, într-un final fiind în număr de 35. Președintele ședinței CMC a fost ales Adrian Culai.

La aprobarea ordinii de zi, consilierii au stabilit câteva puncte prioritare cum ar fi: bugetul municipal pentru anul 2018, planul de dezvoltare  a grădinii zoologice din mun. Chișinău, situația creată la SA „Autocomtrans” ș.a.

În cadrul ședinței, consilierii au aprobat bugetul municipal pentru anul 2018 în prima lectură, taxele locale pentru anul 2018 și punerea acestora în aplicare,  au stabilit componența comisiei pentru organizarea și desfășurarea licitațiilor funciare în municipiul Chișinău și au discutat despre situația creată la SA „Autocomtrans” ș.a.

Vedeți aici cum au votat consilierii și sinteza ședinței integrale.

Responsabil: Paulina Cernăuțanu