Ședința CMC din 7 iunie 2017

7_iunie_2017

După încercarea eșuată din 6 iunie 2017, a doua zi fracțiunea PSRM a încercat încă o dată să convoace ședința Consiliul municipal Chișinău. În sala de ședințe au fost prezenți doar consilierii socialiști.

Șeful fracțiunii socialiștilor, Ion Ceban, a declarat că liberalii boicotează intenționat ședința Consiliului, ca să nu soluționeze problemele, să nu plătească salariile și, astfel, oamenii să iasă în stradă și să ceară libertate primarului Chirtoacă, care a fost reținut la 25 mai de procurorii anticorupţie şi CNA.

„Ieri am văzut o bună parte a funcționarilor primăriei la Centrul Național Anticorupție (CNA), care scandau „Libertate lui Chirtoacă!”. Din câte înțelegem noi, inclusiv a fost condiționată treaba legată de salarii. Să se blocheze la maxim procesul de gestionare a capitalei”, a declarat Ion Ceban.

Consilierul a mai spus că la Chișinău trebuie să fie ales un nou primar și un nou Consiliu Municipal.

Declarația consilierului poate fi urmărită aici.

Responsabil: Natalia Slepuhin