Ședința CMC din 7 decembrie 2017

7-decembrie-2017 (1)

La 7 decembrie a continuat ședința Consiliului Municipal Chișinău începută la 1 decembrie 2017. Deși pe ordinea de zi erau zeci de proiecte, consilierii au examinat un singur proiect de decizie care prevedea unele modificări la decizia CMC privind contractul de împrumut în sumă de 25 mln de euro acordat de Banca Europeană de Investiții (BEI) și Banca Europeană pentru Reconstrucție și Dezvoltare (BERD) pentru implementarea proiectului de eficiență energetică şi izolare termică a clădirilor publice. Astfel, cu votul a 37 de consilieri, au fost aprobate modificările prin care se specifică că BERD va aloca 10 mln euro în formă de împrumut și un grant în mărime de 5 mln euro, iar alte 10 mln euro vor fi oferite de către BEI în baza unui Contract de finanțare. Celelalte subiecte din ordinea de zi au fost transmise spre reexaminare și vor fi incluse pe agenda următoarei ședințe, care va avea loc la 22 decembrie.

Sinteza discuțiilor din cadrul ședinței o găsiți aici.