30 aug. 2017

Ședința CMC din 30 august 2017

30-august-2017Ședința Consiliului municipal Chișinău planificată pentru 30 august 2017 nu a avut loc din lipsă de cvorum.

La ședință au fost prezenți doar 18 din cei 51 de consilieri aleși.

Data următoarei ședințe va fi anunțată după consultarea fracțiunilor.

Ședința a fost organizată la inițiativa primarului general interimar Nistor Grozavu, care a semnat dispoziția cu privire la convocarea ședinței, doar cu o zi înainte de ședința propriu-zisă. Pe ordinea de zi au fost 3 subiecte:

1)    Delegarea de împuterniciri viceprimarului municipiului Chişinău, domnul Nistor Grozavu;

2)    Operarea modificărilor în decizia CMC nr. 5/4 din 11.05.2017;

3)    Aprobarea modificărilor operate la Contractul de împrumut, încheiat între Primăria municipiului Chişinău şi Banca Europeană pentru reconstrucţie şi Dezvoltare.

Din motiv că în luna august nu s-a organizat nicio ședință a CMC, capitala riscă să piardă următoarea tranșă a creditului BERD pentru construcția rețelelor de apeduct de pe 3 străzi. Termenul limită pentru aprobarea modificărilor a fost 31 august 2017.

Responsabil: Oleg Tomșa