Şedinţa CMC din 2 septembrie 2016

La 2 septembrie 2016, a continuat ședința Consiliului municipal Chișinău, începută la 26 mai 2016. Ședința a început cu o întârziere de 15 de minute față de ora stabilită.

La ședință au fost prezenți  43 din cei 51 de consilieri aleși.

Președinte al ședinței : Adrian Culai
Secretar : Alexandra Moțpan

2-septmbrie-2016

Aleșii municipali au reușit să examineze toate chestiunile din ordinea de zi. Totuși, din cele 30 de subiecte, 20 au fost transmise spre reexaminare. Astfel, ședința începută la 26 mai a fost oficial închisă.

Pentru a se conforma solicitării Comisiei Electorale Centrale privind desemnare candidaturilor pentru funcțiile de membri ai Consiliului electoral al circumscripției electorale municipale Chișinău pentru alegerile prezidențiale din 30 octombrie, consilierii au convocat imediat o altă ședință, cu un singur subiect pe ordinea de zi. Astfel, cu 35 de voturi, aleșii municipali au adoptat o decizie prin care au desemnat pentru funcțiile de membri ai CECE municipale Chișinău.

Cum au votat consilierii, care dintre subiectele din ordinea de zi au fost aprobate și care au fost transmise spre reexaminare vedeți aici.

Responsabil: Natalia Slepuhin