Şedinţa CMC din 12 mai 2016

La 12 mai 2016, a continuat ședința Consiliului municipal Chișinău, începută la 11 februarie 2016.

La ședință au fost prezenți 48 din cei 51 de consilieri aleși.

Președinte al ședinței : Vadim Filipov
Secretar: Valeriu Didenco

ședinta

Ședința a demarat cu propunerea fracțiunii PSRM de a trimite spre reexaminare punctele de pe ordinea de zi de la 64 și până la 80. Au urmat  1 h și jumătate ore de dezbateri și o pauză de jumătate de oră pentru consultări, după care propunerea a fost supusă procedurii de vot. Inițial propunerea a fost adoptată, nefiind prezenți în sală toți consilierii. Pe parcurusl procedurii de vot au revenit în sală mai mulți consilieri și propunerea PSRM nu a acumulat numărul necesar de voturi pentru a fi adoptată. Fracțiunea de PSRM a părăsit sala în semn de protest.

După părăsirea ședinței CMC de către fracțiunea PSRM consilierii au purces la examinarea subiectelor de pe ordinea de zi. Aleșii municipali au reușit să examineze  9 din cele 17 chestiuni din ordinea de zi.

Ședința a fost închisă.

Proiectele de decizii, votul consilierilor şi deciziile finale le găsiţi aici.

Responsabil: Cristina Voroneanu