Ședința CMC din 14 iunie 2016 Image
14 iun. 2016

Ședința CMC din 14 iunie 2016

La 14 iunie 2016 a continuat ședința Consiliului municipal Chișinău, începută la 26 mai 2016.

La ședință au fost prezenți 31  din cei 51 de consilieri aleși.

Președinte al ședinței : Adrian Culai

Secretar: Valeriu Didenco

14-iunie-2016-550x309

Subiectele din ordinea de zi care au fost discutate: Adoptarea Regulamentului funcţionării CMC

După intervenţiile consilierului Cebanu şi Ceban, la început de şedinţă, a fost continuată discuţia despre Regulamentul privind funcţionarea CMC începută la şedinţa trecută.

Fiecare amendament a fost discutat şi votat în parte timp de opt ore, cu o mica pauză şi mai multe discuţii despre denumirea limbii şi necesitatea traducerii documentelor în limba rusă.

Au fost mici intervenţii din partea lui Ceban şi Haruţă referitor la accidentul din strada Lupu când în urma unei furtuni un copac a căzut peste o femeie şi a ucis-o.

După ce s-au discutat amendamentele, liberalii au propus votarea regulamentului la şedinţa următoare. Cu toate acestea, regulamentul a fost adoptat  cu votul a 25 de consilieri, în felul următor: PSRM – 17 pro, PL – abţinere, PLDM – 1 pro, PD – 1 pro, PCRM – 2 pro, Ştefăniţă – 1 pro.

Responsabil: Vlada Ciobanu