„CE SE’NTÂMPLĂ, CHIȘINĂU?” cu Andrei Bolocan Image
31 ian. 2017

„CE SE’NTÂMPLĂ, CHIȘINĂU?” cu Andrei Bolocan

Pe 30 ianuarie 2016, provocarea platformei PrimăriaMEA de a participa în rubrica săptămânală a știrilor despre municipiul Chișinău a fost acceptată de către Maestrul de Comedie Amuzantă (cum se auto-definește el), Andrei Bolocan.

Întâi de toate, Andrei a remarcat că o bună parte a titlurilor de știri despre Chișinău, livrate de către mass-media autohtonă, sunt formulate sugestiv la modul condițional-optativ (în caz că informația de la lecțiile de limbă română a fost ștearsă din memorie imediat după susținerea BAC-ului, puteți să vă reîmprospătați cunoștințele despre condițional-optativ aici): "s-ar putea ca", "Chișinăul ar putea să", "Primăria ar putea să". Astfel, în contextul acestei remarci, prima știre prezentată de invitatul nostru a fost: În spatele Centrului Comercial Elat din sectorul Botanica al capitalei, ar putea fi construit un complex locativ, format din nouă blocuri de locuit supraetajate. "Ce m-a uimit cel mai mult în această știre", menționează Andrei, "e că Pretura sectorului Botanica spune că persoanele interesate sunt îndemnate să se pronunţe asupra proiectului. Eu cred că este foarte rar când Primăria sau Pretura sau un organism de stat vrea să aibă părerea cetățenilor. Există și o adresă de mail: pretura_botanica@mail.md și acolo puteți să le expediați tot felul de doleanțe, tot felul de întrebări. Pe mine m-a uimit că oamenii cer părerea chișinăuienilor.  "

"Încă o știre minutată este că În Chișinău ar putea apărea 7 sensuri giratorii noi. După mine, ca un șofer cu nu tare multă experiență, sensul giratoriu e o idee foarte bună. Dar sensul giratoriu în Chișinău - nu știu dacă e o idee foarte bună [...] trebuie de făcut un marcaj foarte calitativ, dar în sens de securitate eu cred că sensurile giratorii sunt foarte bune." Știrea mai adaogă: "Dacă aveți idei, sugestii, comentarii cu privire la fluidizarea traficului le puteți propune pe numărul de Viber „Ideea ta contează” 078090902. "

Ultima știre prezentată de Andrei are titlul: Serviciile municipale nu deszăpezesc bordurile din lipsa de bani. Directorul Exdrupo: „Numai unul Dumnezeu știe de câți bani avem nevoie”. "Eu vreau să văd transmisiunea live în care la ședința Primăriei, la ședința serviciului municipal Exdrupo se ia telefonul în mână și se sună Dumnezeu și îl întreabă: "De câți bani avem nevoie ca să se curețe zăpada de pe borduri?" Este lăudabil că de la începutul sezonului rece, Întreprinderea Municipală Exdrupo a cheltuit peste șase milioane de lei pentru deszăpezirea străzilor din Chișinău. Mulți ar zice că asta-i mult, dar asta-i foarte puțin. Chișinăul are peste 600 de mii de oameni și are foarte multe borduri pentru acești oameni. E speculativ să comparăm cu ceea ce se face în Canada, dar într-o suburbie a Montrealului, care este mai largă ca suprafață decât Chișinăul, dar tot are o populație de peste 600 de mii de oameni, în timpul unei ninsori mari, în care zăpada ajunge la 20-30 de centimetri, Primăria ajunge să cheltuie până la 6-9 milioane de dolari." a comentat Andrei.

La final, invitatul nostru a reiterat importanța să vă conectați la PrimăriaMEA. Noi vă reamintim că puteți face asta punând like paginii noastre de facebook. Evident, nu uitați să dați un like și paginii Lumina ca să îl urmăriți și în continuare pe Andrei Bolocan, iar dacă vreți și voi să participați în rubrica noastră săptămânală, nu aveți decât să ne scrieți pe facebook sau la adresa de email echipa@primariamea.md

Vă cuprindem cu drag și vă așteptăm să urmăriți următorul nostru live!

Puteți urmări rubrica din 30 ianuarie 2017 accesând următoarele link-uri: