Ședința CMC din 20 octombrie 2016 Image
20 oct. 2016

Ședința CMC din 20 octombrie 2016

La ședința Consiliului municipal Chișinău din 20 octombrie 2016, s-au prezentat doar 16 consilieri, reprezentanți ai fracțiunilor PSRM și PCRM. Respectiv, din lipsă de cvorum ședința a fost anulată.

Consilierul municipal, Ion Ceban a venit cu o declarație în acest sens, menționând că primarul general Dorin Chirtoacă continuă să nu se prezintă la ședințele CMC, iar în Primăria și direcțiile primăriei funcționarii sunt de negăsit.

CMC 20-octombrie-2016

Fracțiunea PSRM a propus următoarele puncte pe ordinea de zi:

– Executarea bugetului pentru anul 2016;

– Prezentarea proiectului bugetului pentru anul 2017. La momentul de față încă proiectul nu a fost prezentat;

– Dezbaterea publică privind starea lucrărilor de reparație a străzilor;

– Pregătirea orașului pentru perioada rece a anului;

– Compensațiile pentru agentul termic;

Ghenadie Botnaru, consilierul municipal al fracțiunii PCRM a menționat că fracțiunea PCRM va fi mereu prezentă la ședințele CMC, indiferent de cine sunt convocate. Consilierul a mai menționat încă un șir de alte probleme care trebuiau discutate în cadrul ședinței:

– problemele de la S.A. Apă – Canal;

– situația construcțiilor din oraș și pierderea spațiilor verzi;

– creditele contractate de municipiul Chișinău cu un procent mult prea mare;

– tenderul pentru reconstrucția stației de epurare;

– reconstrucția poligonului de la Țânțăreni;

– reparația drumurilor etc.

Responsabil: Paulina Cernăuțanu