Reparații, proiecte curente, COVID - 19 în școli și noul sezon de încălzire Image
19 oct. 2022

Reparații, proiecte curente, COVID - 19 în școli și noul sezon de încălzire

Municipiul Chișinău se pregătește de perioada de iarnă. Autoritățile lucrează în continuare la reparații și proiecte curente, înainte să vină perioada rece a anului. Situația epidemiologică privind infecția COVID-19 în instituțiile de învățământ s-a îmbunătățit. Numărul cazurilor confirmate pozitiv are o tendință de scădere.

Edilul capitalei a început ședința aducând mulțumiri celor implicați în organizarea „Hramului orașului Chișinău”, cât și participanților la eveniment. Tradițional, Ion Ceban a acuzat guvernarea și mass-media de nerecunoașterea meritelor municipalității.

Implementarea proiectelor de amenajare și reabilitare din capitală

Luând în considerare omiterea pe parcursul a câtorva ședințe consecutive a raportării aferente implementării proiectelor de amenajare și reabilitare din capitală, primarul le-a oferit cuvântul pretorilor sectoarelor gestionate.

Botanica

- proiecte în desfășurare:

În derulare este proiectul de amenajare a parcului de pe str. Decebal. Au demarat lucrările de executare a sistemului de irigarea, montare a bordurilor, pregătire a aleilor pentru lucrări de pavare, modernizare a iluminatului public stradal.

- Lucrări de reparație pe str. Melestiu;

- Reabilitarea aleilor pietonale și locurilor de parcare pe str. Cuza Vodă;

- Reabilitarea trotuarului pe str. Sarmizegetusa;

- Reabilitarea aleilor pietonale pe bd. Dacia;

- Amenajarea scuarului de pe str. Șos. Muncești etc.

- finalizate:

Proiectarea integrală a parcului „Valea Trandafirilor”;

Lucrările de pavaj pe str. Traian și str. Teilor;

✔  Amenajarea scuarului de pe str. Nicolae Titulescu etc.

Râșcani

- Reabilitarea parcului „Dumitru Rîșcanu”;

- Amenajarea zonei pietonale pe str. Braniștei și str. Dumitru Rîșcanu;

- Lucrări de reparație str.Tudor Vladimirescu spre str. Kiev;

- Amenajarea scuarurilor de pe str.Ceucari 2/5, str. Matei Basarab, str. Ierusalim și de lângă spitalul „Sfânta Treime”.

A fost finalizat proiectul „Orașul siguranței” care a avut ca scop instruirea copiilor cu privire la regulile de circulație.

Ciocana

- proiecte în desfășurare:

- Amenajarea bordurilor și pavajului str. Mircea cel Bătrân 12, 20, 28 etc.

- Amenajarea aleii pietonale de pe str. Mihail Sadoveanu până la str. Igor Vieru;

- Montarea bordurilor de pe str. Maria Dragan 4.

Buiucani

1) Reabilitarea trotuarelor de pe str.Liviu Deleanu;

2) Modernizarea iluminatului stradal public pe str. Liviu Deleanu 7;

3) Reabilitarea pavajului la pasajul subteran din Piața Dimitrie Cantemir (Ion Creangă, 1–Calea Ieșilor, 1)

4) Reabilitarea parcului „La izvor”;

5) Reabilitarea scuarului Catedralei;

6) Amenajarea parcului „Butoiaș”.

Centru

1) Amenajarea trotuarelor din str. Korolenko și str. Valea Trandafirilor;

2) Reabilitarea subteranei din str. Ciuflea.

Întreținerea infrastructurii rutiere din municipiul Chișinău

Pe parcursul săptămânii trecute s-au efectuat lucrări de frezare și pregătire a zonei carosabile pentru lucrările de asfaltare de pe str. Socoleni, str. Sarmizegetusa și str. Tudor Vladimirescu. Pe bd. Renașterii Naționale a fost aplicat marcajul rutier. În sectorul Botanica au fost amenajate zonele pentru parcări și trotuare. De asemenea, s-au inițiat lucrările de reparație pe bd. Dacia, inclusiv zona pietonală până la str. Decebal, și a fost modernizat iluminatul stradal pe acest perimetru de stradă.

Procesul educațional în cadrul instituțiilor de învățământ general din municipiu

Ținem să reamintim că procesul de studii din anul 2022-2023 este organizat cu prezență fizică în toate instituțiile de învățământ. În instituțiile de învățământ au fost încadrați 822 copii refugiați, dintre care 530 copii în instituțiile de învățământ secundar, iar 292 copii în instituții de învățământ preșcolar.

- COVID 19 în școli

Pe parcursul săptămânii trecute au fost confirmate pozitiv doar 8 cazuri în instituțiile de învățământ secundar. Nu sunt clase care sunt supuse carantinei.

- pregătirea instituțiilor de învățământ pentru sezonul rece

Săptămâna trecută temperatura medie în încăperile grădinițelor varia de la 15°C-18°C. Luând în considerare ulterioarele scăderi ale temperaturii și începerea sezonului de încălzire, a fost spălat sistemul de încălzire în toate instituțiile de învățământ din subordine.

Ședința a fost finalizată de către reprezentantul companiei „Termoelectrica” S.A., Vasile Leu, care a confirmat pregătirea din punct de vedere tehnic pentru sezonul rece în proporție de 100%. Compania este în așteptarea indicațiilor din partea autorității municipale pentru a livra energie termică consumatorilor conform programului.

Responsabilă de monitorizare: Alina Stăvilă