Ședința CMC din 11 februarie 2016

La 11 februarie 2016 a avut loc prima ședință a Consiliului municipal Chișinău (CMC) din acest an. Consilierii au reușit să se întrunească în ședință după câteva tentative eșuate.

Ședința a început la ora 10:40. La ședință au fost prezenți 31 din cei 51 consilieri aleși.

Subiectele din ordinea de zi care au fost discutate:

1. Raport cu privire la incendiul produs în localul „La Soacra”, la 09 ianuarie 2016 :

1.1 Informație despre măsurile și acțiunile întreprinse pe parcursul anului 2015, în privința prevenirii incendiilor în mun. Chișinău;

1.2 Măsurile întreprinse după incendiului care a avut loc la Î.M. „Piața Centrală” din mun. Chișinău;

1.3 Cu privire la eliberarea din funcție a dlui Oleg Poiată, pretor al sectorului Centru;

1.4 Cu privire la avertizarea dlui Marcel Zambițchi, șef al Direcției generale comerț, alimentație publică și prestări servicii;

1.5 Cu privire la avertizarea dlui Veaceslav Balan, șef al Pieței Centrale din mun. Chișinău;

2. Raport cu privire la aprobarea contractului de parteneriat public – privat dintre Primăria municipiului Chișinău și compania EME Parkleitsystem GmbH privind amenajarea, organizarea și gestionarea parcărilor și parcajelor controlate cu plată în municipiul Chișinău.

3. Raport cu privire la implementarea proiectului „Amenajarea spațiilor de parcaje în mun. Chișinău”.

4. Cu privire la demiterea dlui Igor Gamreţchi, şef al Direcţiei generale transport public şi căi de comunicaţie.

Sinteza integrală a ședinței și votul consilierilor le găsiți aici.