Şedinţa CMC din 20 octombrie 2016

CMC 20-octombrie-2016

La ședința Consiliului municipal Chișinău din 20 octombrie 2016, s-au prezentat doar 16 consilieri, reprezentanți ai fracțiunilor PSRM și PCRM. Respectiv, din lipsă de cvorum ședința a fost anulată.

Consilierul municipal, Ion Ceban a venit cu o declarație în acest sens, menționând că primarul general Dorin Chirtoacă continuă să nu se prezintă la ședințele CMC, iar în Primăria și direcțiile primăriei funcționarii sunt de negăsit.

Fracțiunea PSRM a propus următoarele puncte pe ordinea de zi:

– Executarea bugetului pentru anul 2016;
– Prezentarea proiectului bugetului pentru anul 2017. La momentul de față încă proiectul nu a fost prezentat;
– Dezbaterea publică privind starea lucrărilor de reparație a străzilor;
– Pregătirea orașului pentru perioada rece a anului;
– Compensațiile pentru agentul termic;

Ghenadie Botnaru, consilierul municipal al fracțiunii PCRM a menționat că fracțiunea PCRM va fi mereu prezentă la ședințele CMC, indiferent de cine sunt convocate. Consilierul a mai menționat încă un șir de alte probleme care trebuiau discutate în cadrul ședinței:

– problemele de la S.A. Apă – Canal;
– situația construcțiilor din oraș și pierderea spațiilor verzi;
– creditele contractate de municipiul Chișinău cu un procent mult prea mare;
– tenderul pentru reconstrucția stației de epurare;
– reconstrucția poligonului de la Țânțăreni;
– reparația drumurilor etc.

Responsabil: Paulina Cernăuțanu