Ședința CMC din 17 martie 2016

La 17 martie 2016, ora 10:00, a continuat ședința Consiliului municipal Chișinău, începută la 11 februarie 2016.

La ședință au fost prezenți 26 din cei 51 consilieri aleși.

Președinte al ședinței : Maxim Lebedinschi
Secretar: Alexandra Moțpan

ȘEDINȚA CONSILIULUI MUNICIPAL CHIȘINĂU DIN 17 MARTIE 2016-2

Subiectele din ordinea de zi aprobată la 11 februarie 2016 care au fost discutate:

15. Informație cu privire la examinarea situației create în cadrul instituțiilor de învățământ municipale: – înmatricularea copiilor în instituțiile preșcolare municipale, inclusiv sistemul electronic; – transmiterea, cedarea, demolarea clădirilor instiuțiilor preșcolare municipale; – activitatea combinatelor de alimentație publică; – concursurile de angajare a directorilor de instituții de învățământ.

16. Cu privire la introducerea votului electronic la ședințele Consiliului municipal Chișinău și transmiterea on-line a ședințelor comisiilor de specialitate a Consiliului municipal Chișinău;

17. Cu privire la eliberarea din funcție a dlui Mihai Moldovanu, șef al Direcției sănătății;

18. Raport cu privire la achitarea compensațiilor în transport public urban pensionarilor pentru limită de vârstă și persoanelor cu dizabilități, pentru anul 2015 -2016;

Sinteza integrală a ședinței și votul consilierilor le găsiți aici.