La 14 iunie 2016 a continuat ședința Consiliului municipal Chișinău, începută la 26 mai 2016.
La ședință au fost prezenți 31  din cei 51 de consilieri aleși.

Președinte al ședinței : Adrian Culai
Secretar: Valeriu Didenco

14-iunie-2016-550x309

Subiectele din ordinea de zi care au fost discutate: Adoptarea Regulamentului funcţionării CMC

După intervenţiile consilierului Cebanu şi Ceban, la început de şedinţă, a fost continuată discuţia despre Regulamentul privind funcţionarea CMC începută la şedinţa trecută.

Fiecare amendament a fost discutat şi votat în parte timp de opt ore, cu o mica pauză şi mai multe discuţii despre denumirea limbii şi necesitatea traducerii documentelor în limba rusă.

Au fost mici intervenţii din partea lui Ceban şi Haruţă referitor la accidentul din strada Lupu când în urma unei furtuni un copac a căzut peste o femeie şi a ucis-o.

După ce s-au discutat amendamentele, liberalii au propus votarea regulamentului la şedinţa următoare. Cu toate acestea, regulamentul a fost adoptat  cu votul a 25 de consilieri, în felul următor: PSRM – 17 pro, PL – abţinere, PLDM – 1 pro, PD – 1 pro, PCRM – 2 pro, Ştefăniţă – 1 pro.

Responsabil: Vlada Ciobanu

Loader Loading...
EAD Logo Taking too long?

Reload Reload document
| Open Open in new tab