Ședința CMC: 5 subiecte și 24 de proiecte funciare Image
26 dec. 2020

Ședința CMC: 5 subiecte și 24 de proiecte funciare

Pe 28 noiembrie consilierii se reunesc din nou în ședință, pentru a examina cinci subiecte, 27 proiecte de decizie, dintre care 24 de subiecte funciare. Deși au mai rămas cinci zile până la 2021, bugetul municipal nu se regăsește în agenda ședinței.

Ordinea de zi

1. Majorarea capitalului statutar al instituțiilor publice medico-sanitare din municipiul Chișinău

În statutele instituțiilor vor fi indicate alocațiile prevăzute și executate în bugetul municipal în perioada 2016 - 2019. Consiliul municipal a aprobat anterior decizii similare, însă nu toate instituțiile au făcut modificările necesare.

2. Aprobarea, în redacție nouă, a Statutului Întreprinderii Municipale Teatrul municipal de Păpuși „Guguță

3. Aprobarea în redacție, nouă a Statutului Întreprinderii Municipale ,,Parcul Urban de autobuze”

4. Transmiterea în proprietate privată a lotului de pământ

Consilierii vor examina transmiterea în proprietate privată a 14 terenuri de pe adresele: str. Dominte Timonu, str. Moldovița, str. Doina și Ion Aldea-Teodorovici, str. Gheorghe Codreanu, str. Floreni, str. Dorobanți, str. Călărași, str. Putnei, str. Vl. Maiakovski, str. Haiducul Bujor, str. Lăpușnei, str-la 5 Lvov, str-la Valentina Zahăr și str. Grigore Ureche.

5. Transmiterea în proprietate privată comună a lotului de pământ

Consilierii vor examina transmiterea în proprietate privată a 10 terenuri de pe adresele: str. Ion Inculeț, str. Alexandru Cosmescu, str. George Enescu, str. Putnei, str. Tiras, str. Milano, str. Ștefan Holban, str. Poștei, str. Ion Ganea și str. Dâmbului.

Primăria Mea va monitoriza în regim LIVE ședința și va elabora o sinteză a discuțiilor și voturilor consilierilor. Până atunci, vă invităm să analizați ce vor examina consilierii în ședință și deciziile adoptate la ședințele precedente.