Petiția a acumulat sau a depășit numărul minim de semnături.
Petiția a fost transmisă tuturor consilierilor din Consiliul Municipal.
Petiția a fost înaintată pe ordinea de zi a Consiliul Municipal Chișinău.
1149/30 Zile
0% Complete

Adresarea societății civile către candidații la șefia Primăriei

Inițiatori: Societatea civilă / Гражданское общество Categoria din care face parte petiție: Altul YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=78pzOJC8bO0

Un grup de activiști civici urbani s-au adresat, la 27 aprilie, către candidații și candidatele la funcția de primar al municipiului Chișinău cu 2 propuneri:

1. Despre un comportament corect în timpul campaniei electorale;

2. Despre unele obligațiuni ale candidatului la primărie care se referă la transparența și cooperarea corectă între putere și societatea civilă.

Propunerile au fost semnate de 15 activiști civici, câțiva experți și jurnaliști. Lista este una deschisă pentru a fi semnată de orice locuitor al orașului.

Candidații sunt îndemnați să semneze documentele în mod public și să respecte obligațiunile asumate.

Documentele le puteți găsi la acest link.

Semnături-27.04.18

Группа городских гражданских активистов обратилась к кандидатам в примары Кишинева с двумя предложениями:

1. О корректном поведении в ходе предвыборной кампании.

2. Об обязательствах будущего примара, которые, в первую очередь, касаются транспарентности и корректного взаимодействия с гражданским обществом.

Данные предложения были подписаны 15 городскими активистами, несколькими экспертами и журналистами. Список является открытым для подписания любым жителем Кишинева.

Предлагаем кандидатам, поддерживающим эти предложения, подписать их публично и следовать взятым на себя обязательствам.

Документы вы можете найти здесь.

Foto-2

Data: 27 aprilie, 2018

Susţinători

Voroneanu Cristina, , , Slepuhin Natalia, , Bejenari Sergiu, Primaria Mea, Andrei Tudos, Codreanu Ruslan, ,