Dezbateri publice asupra proiectului de amenajare a Scuarului „Mihai Eminescu” din centrul capitalei

26 mai, 2016

Primăria municipiului Chişinău invită reprezentanţii societăţii civile, mass-media, specialiştii în domeniu şi toate persoanele interesate să se expună asupra schiţei de proiect privind amenajarea Scuarului „Mihai Eminescu” din centrul capitalei.

Documentul a fost elaborat de către Direcţia locativ-comunală şi amenajare a teritoriului şi conţine mai multe propunerii privind reabilitarea mobilierului urban şi revitalizarea zonei în întregime.

De asemenea, ţinând cont de necesitatea strămutării comercianţilor care vând obiecte de artizanat în această locaţie, municipalitatea solicită propuneri pentru relocarea acestora. În acest sens, au fost identificate două locaţii – Scuarul Catedralei (în spatele Catedralei Mitropolitane „Naşterea Domnului” până la strada pietonală Eugen Doga) şi pasajul subteran de la intersecţia bd. Ştefan cel Mare şi Sfânt – bd. Constantin Negruzzi – str. Ciuflea.

Specialiştii din domeniu, dar şi persoanele interesate pot să-şi expună opiniile vizavi de subiectul dat pe e-mail:primaria@pmc.md, până la data de 17 iunie 2016.

Schiță proiect amenajare  Propunere mobilier I    Propunere mobilier II

Schițe