Audiere publică IPRE: infrastructură și transport

20 martie, 2017

audiere2

Institutul pentru Politici și Reforme Europene (IPRE) cu susținerea Fundației pentru o Societate Deschisă (FOSI), organizează prima audiere publică pe subiectul îmbunătățirii infrastructurii și transportului din mun. Chișinău, în cadrul căreia se va discuta propunerea modernizarea trecerilor de pietoni, ceea ce va duce la micșorarea numărului mare de victime (persoane traumatizate și decedate) din cauza accidentelor rutiere.

Scopul audierii publice este discutarea unor alternative menite să contribuie la descreșterea numărului de persoane traumatizate/decedate, cum ar fi: îmbunătățirea iluminării trecerilor de pietoni; construcția refugiilor pietonale și reamenajarea intersecțiilor; Instituirea vitezei limită de 30km/h pe zone extinse ale orașului. După organizarea evenimentului experții IPRE vor definitiva o propunere de politică publică, care ulterior va fi promovată și transmisă Consiliului și Primăriei municipiului Chișinău.

Doritorii de a participa la eveniment sunt așteptați miercuri, 22 martie 2017, în sala de ședințe nr.15 a Primăriei municipiului Chișinău, bul. Ştefan cel Mare şi Sfânt 83, ora 17:30.

Vedeți în continuarea proiectul propunerii de politică publică:

Loader Loading...
EAD Logo Taking too long?

Reload Reload document
| Open Open in new tab

Download [1.22 MB]

Evenimentele fac parte din proiectul „Audieri publice pentru Chișinău”, care va fi implementat de IPRE pe parcursul perioadei ianuarie-septembrie 2017, în parteneriat cu PRIMĂRIAMEA și Privesc.eu, cu susținerea Fundației pentru o Societate Deschisă (FOSI).
Sala de ședințe nr.15 a Primăriei Chișinău, bul. Ştefan cel Mare şi Sfânt 83 Data: 22-03-2017 / 17:30