Atelier de transparență bugetară în domeniul culturii la nivel local

11 mai, 2016

Asociația Oberliht împreună cu inițiativa Liczy sie Miasto (Kalisz, Polonia) lansează un apel de participare la un atelier legat de creșterea transparenței privind bugetul public local, care se va desfăşura pe 13 mai 2016, între orele 10:00 – 18:00 la Zpaţiu (Casa Zemstvei Guberniale), str. Al. Șciusev 103, Chișinău, conform următorului program:

AGENDA:

10:00 – 13:00 Prezentare generală a procesului de monitorizare bugetară: principii, instrumente, concepte
15:00 – 18:00 Atelierul metodologic

Atelierul este adresat managerilor culturali, directorilor de instituții de artă, operatorilor culturali independenți, artiștilor și altor actori interesați.

Atelierul are drept scop prezentarea unor modele de monitorizare a bugetului public local (în baza experienței poloneze), familiarizarea participanților cu instrumente de vizualizare a cheltuielilor bugetare în diverse sectoare precum și utilizarea acestor date de către operatorii culturali și publicul general.

Pentru a lua parte la Atelierul metodologic (13 mai 2016, ora 15:00-18:00) vă rugăm să transmiteți o scrisoare de intenție, prin email, la adresa: vladimir(a)oberliht.org.md, însoțită de un scurt CV și datele dvs. de contact pînă la data de 12 mai 2016, ora 18:00.

Atelierul va fi organizat în limbile Poloneză și Română.

*participarea este gratuită în limita locurilor disponibile

Zpațiu (Casa Zemstvei Guberniale), str. Al. Șciusev 103, Chișinău Data: 13-05-2016 / 10:00 – 18:00

La acelasi subiect