CONSULTĂRI PUBLICE: Valorificarea terenului din str. Drumul Viilor-str. Nucarilor

24 ianuarie, 2018

În conformitate cu dispoziția Primăriei municipiului Chișinău, nr. 3 – d din 04 ianuarie 2018, „Cu privire  la organizarea consultărilor publice asupra proiectului „Planul Urbanistic Zonal privind valorificarea terenului din str. Drumul Viilor – str. Nucarilor” ), în scopul  dezvoltării teritoriului rezidenţial din intravilanul oraşului Chişinău în corespundere cu exigenţele urbanistice actuale, în incinta Preturii sectorului Centru, str. Bulgară, nr. 43,  la data de 06 februarie 2018, ora 10.00, sala de şedinţe, se va desfăşura consultări publice asupra proiectului sus menţionat.

Scopul proiectului este elaborarea reglementărilor specifice PUZ și stabilirea parametrilor tehnico – economici și funcționali ai terenului.

Necesitatea elaborării şi adoptării proiectului de decizie este lipsa documentației urbanistice zonale . Beneficiarul proiectului este SRL „Ialdanlux”.

Prevederile de bază ale proiectului sînt stabilirea condițiilor de amplasare și realizare a construcțiilor în zonă ce ar sta la baza întocmirii documentației pentru schimbarea destinației.

Rezultatele scontate ca urmare a implementării deciziei supuse consultării publice sînt atribuirea unei funcții corespunzătoare terenului, organizarea arhitectural – urbanistică a terenului prin stabilirea amplasării construcției noi, încadrarea într-o soluție de ansamblu corectă.

Impactul estimat al proiectului de decizie este reglarea relațiilor funcționale cu vecinătatea, asigurarea accesibilității construcțiilor la circulația din zonă.

Recomandările pe marginea proiectului supus consultării publice pot fi expediate pînă pe data de 06.02.2018, pe adresa Preturii sectorului Centru, str. Bulgară, 43, sau pe adresa electronică: pretura@chisinaucentru.md.

Proiectul PUZ este disponibil pe pagina web oficială www.chisinaucentru.md sau la sediul Preturii sectorului Centru.

Sursa: chisinau.md

Pretura sectorului Centru (str. Bulgară, nr. 43) Data: 06-02-2018 / 10.00