Buget civil

5 august, 2017

Primăria municipiului Chişinău informează că la data de 1 august 2017 a expirat termenul de depunere a proiectelor spre finanţare din fondul Bugetului Civil.

În total, au fost depuse spre finanţare 53 de proiecte. Din acestea, 40 au fost acceptate, iar în cazul a 11 proiecte autorii urmează să rectifice anumite chestiuni, în decursul a 7 zile, precum ajustarea bugetului, completarea numărului de semnături colectate, clarificarea obiectivelor etc. Lista finala a proiectelor acceptate spre participare prin mecanismul bugetării participative, care va fi supusă procedurii de vot, va fi definitivată şi publicată la data de 11 august.

De menţionat că în acest an au fost depuse proiecte în sumă totală de peste 4,2 milioane lei, iar cofinanţarea din partea grupurilor de iniţiativă este de 1,4 milioane lei, în condiţiile în care din bugetul municipiului Chişinău pentru implementarea bugetării civile a fost alocat 1 milion de lei. De asemenea, au fost colectate peste 4700 de semnături din partea cetăţenilor pentru susţinerea proiectelor.

Prin urmare, pe 7 august 2017, după încheierea şedinţei operative a Primăriei, se va convoca şedinţa preliminară a Comisiei de evaluare a proiectului, din care fac parte următoarele persoane:

– reprezentanţii fracțiunilor din cadrul Consiliului municipal Chişinău;

– consilieri independenți;

– reprezentantul Direcţiei generale arhitectură, urbanism şi relaţii funciare;

– reprezentantul Direcţiei general locativ-comunală şi amenajare,

– reprezentantul Direcției generale finanțe;

– reprezentantul Direcţiei generale transport public şi căi de comunicaţie;

– 2 reprezentanți ai societății civile.

Sursa: chisinau.md

Sala de ședințe a Primăriei municipiului Chișinău, bl. Ştefan cel Mare şi Sfânt 83 Data: 07-08-2017 / 10.00