Consultări publice: Infrastructură și transport

3 iulie, 2017

Institutul pentru Politici și Reforme Europene (IPRE) organizează cea de a patra audiere publică pe subiectul infrastructurii și transportului din mun. Chișinău. În cadrul evenimentului se va discuta propunerea de îmbunătățire a marcajului rutier în municipiul Chișinău.

Doritorii de a participa la eveniment sunt așteptați miercuri, 7 iunie 2017, în sala de ședințe a Primăriei municipiului Chișinău, bl. Ştefan cel Mare şi Sfânt 83. Audierea publică se va desfășura în intervalul de timp 17:30-19:00.

Propunerea de politică publică are scopul de a ajuta autoritățile publice locale în identificarea de marcaje rutiere eficiente pentru drumurile publice din Chișinău, în îmbunătățirea siguranței deplasării în trafic și calității acestora. În cadrul analizei au fost evaluate diverse materiale de marcare pentru a identifica marcajele cele mai performante și de lungă durată.

Sursa: civic.md

Sala de ședințe a Primăriei municipiului Chișinău, bl. Ştefan cel Mare şi Sfânt 83 Data: 07-07-2017 / 17.30