Ședința primăriei din 9 septembrie 2019

8 September, 2019

Luni, 9 septembrie, ora 14:00, va avea loc şedinţa primăriei, în Sala de Ședințe a Primăriei Chişinău.

PRIMĂRIAMEA va monitoriza ședința în timp real  și va comunica principalele aspecte discutate de către executiv. Comentariile vor fi plasate pe pagina de Facebook a platformei.

Ordinea de zi a şedinţei

1. Prezentarea informației privind executarea bugetului municipal Chișinău, la situația din 5 septembrie 2019

Raportor: Olesea Pșenițchi, șef al Direcției generale finanțe

2. Prezentarea Raportului privind executarea proiectelor de amenajare a spațiilor publice din contul mijloacelor financiare (5 mil.lei), alocate pentru anul 2019

Raportori: Pavel Rusu, pretorul sectorului Centru

Sinilga Școlnic, pretorul sectorului Ciocana

Boris Prepeliță, pretorul sectorului Botanica

Vadim Brînzaniuc, pretortul sectorului Buiucani

Vlad Melnic, pretorul sectorului, Râșcani

3. Prezentarea Raportului privind activitatea financiară a Î.M. „Parcul Urban de autobuze”

Raportor: Vitalie Copaci, șef al Î.M. „Parcul urban de autobuze”

4. Prezentarea informației cu privire la litigiile de judecată privind încasarea datoriilor pentru arenda funciară.

Raportor: Valeriu Bogdan, șef al Direcției asistență juridică

5. Prezentarea Raportului privind activitatea Î.M. „Asociația de gospodărire a spațiilor verzi”.

Raportor:  Serghei Carp, șef al Î.M. „Asociația de gospodărire a spațiilor verzi”

6. Prezentarea informației cu privire la pregătirea autorităților administrației publice locale ale municipiului Chișinău pentru organizarea și desfășurarea alegerilor locale generale din 20 octombrie 2019.

Raportor: Alexandra Moțpan, secretar interimar al Consiliului municipal Chișinău

7.  Menținerea ordinii publice

Raportor: Marin Garaz, șef-adjunct interimar al Direcției de poliție a municipiului Chișinău

8. Situația epidemiologică din municipiul Chișinău