Ședința primăriei din 5 august 2019

3 August, 2019

Luni, 5 august 2019, ora 14:00, va avea loc şedinţa operativă a serviciilor municipale, în Sala de Ședințe a Primăriei Chişinău.

PRIMĂRIAMEA va monitoriza ședința în timp real  și va comunica principalele aspecte discutate de către executiv. Comentariile vor fi plasate pe pagina de Facebook a platformei.

Ordinea de zi a şedinţei

1. Prezentarea informației privind pregătirea autorităților administrației publice locale a municipiului Chișinău pentru organizarea și desfășurarea alegerilor locale generale din 20 octombrie 2019.

Raportor: Alexandra Moțpan, secretar interimar al Consiliului municipal Chișinău

2. Prezentarea informației cu privire la activitatea Direcției generale arhitectură, urbanism și relații funciare pentru semestrul I a anului 2019.

Raportor: Alexei Țurcanu, șef interimar al Direcției generale arhitectură, urbanism și relații funciare

3. Prezentarea Raportului cu privire la manifestările cultural-artistice consacrate Sărbătorii Naționale „Limba Noastră”.

Raportor: Steluța Mitriuc, șef interimar al Direcţiei cultură

4. Informație: Întreprinderile municipale de gestionare a fondului locativ (ÎMGFL) aflate în procedură de insolvabilitate.

Raportori: Valeriu Bogdan, șef al Direcției asistență juridică

Victor Pruteanu, consilier al Primarului General interimar

Ghenadie Dubița, șef-adjunct al Direcției generale locativ-comunale și amenajare

5. Raportul privind rețeaua de comerț din mun. Chișinău, îndeplinirea prevederilor dispoziției Primarului General interimar privind sezonul estival 2019, organizarea iarmaroacelor sezoniere și situația privind colectarea taxelor locale în domeniul comerțului.

Raportor:  Marcel Zambițchi, șef al Direcției generale comerț, alimentație publică și prestări servicii

6. Prezentarea raportului privind situația financiară a Î.M. „Piața Centrală”.

Raportor: Iurie Vasilenco, șef interimar al Î.M. „Piața centrală”

7. Prezentarea raportului privind situația financiară a IMSP SCM „Sfânta Treime”, proiectele implementate și cele aflate în derulare pe parcursul anului 2019.

Raportor: Oleg Crudu, director al IMSP SCM „Sfânta Treime”

8. Menținerea ordinii publice.

Raportor: Marin Garaz, șef-adjunct interimar al Direcției de poliție a municipiului Chișinău

9. Situația epidemiologică din municipiul Chișinău.

Raportor: Tatiana Bucearschi, șef al Direcției generale asistență socială și sănătate

10. Diverse.

Sala de Ședințe a Primăriei Chişinău Data: 05-08-2019 / 14.00