ȘEDINȚA PRIMĂRIEI DIN 30 DECEMBRIE 2019

29 decembrie, 2019

Luni, 30 decembrie 2019, ora 08:30, va avea loc ședința primăriei, în Sala de Ședințe a Primăriei Chişinău.

Ordinea de zi a şedinţei

1. Asigurarea măsurilor de pregătire  și/sau deszăpezire a municipiului Chișinău în cazul ninsorilor abundente.

Raportori: Ion Burdiumov, șef al Direcției generale locativ-comunale și amenajare,

Pavel Rusu, Pretor al sectorului Centru,

Sinilga Școlnic, Pretor al sectorului Ciocana,

Boris Prepelița, Pretor al sectorului Botanica,

Vadim Brînzaniuc, Pretor al sectorului Buiucani,

Vlad Melnic, Pretor al sectorului Râșcani

2. Asigurarea circulației rutiere în condiții de iarnă a transportului public și privat.

Raportori: Adrian Boldurescu, șef al Direcției generale transport public și căi de comunicație,

Dorin Ciornîi, director al Î.M. Regia transport  electric,

Vitalie Copaci, director al Î.M ,,Parcul urban de autobuze”,

Alexei Grosu, șef adjunct al Direcției de poliție a municipiului Chișinău

3. Acțiunile întreprinse referitor la construcțiile ilegale, evacuarea gheretelor și demontarea dispozitivelor publicitare stradale.

4. Organizarea manifestațiilor cultural-artistice dedicate sărbătorilor de iarnă.

Raportor: Steluța Mitriuc, șef interimar al Direcției Cultură

5. Situația epidemiologică din municipiul Chișinău. Planul de măsuri destinate protecției persoanelor fără adăpost, pe timp de iarnă. Amenajarea corturilor de prim-ajutor în sezonul rece.

Raportor: Tatiana Bucearschi, șef al Direcției generale asistență socială și sănătate

6. Menținerea ordinii publice.

Raportor: Alexei Grosu, șef adjunct  al Direcției de poliție a municipiului Chișinău

7. Diverse.

Primăria municipiului Chișinău Data: 30-12-2019 / 08:30